Jak obchodzą Sylwestra Rosjanie

Sylwestrowe i noworoczne tradycje w Rosji

Ze świętowaniem Nowego Roku wiąże się niesamowita atmosfera radości, wyczekiwania i wspólnej szampańskiej zabawy. Od 1700 roku Nowy Rok w Rosji obchodzony jest 1. stycznia. Tak zadecydował car Piotr I przenosząc świętowanie Nowego Roku z września na styczeń. Od samego początku obchody tego święta są huczne, zabawy trwały nawet do 7 dni. Nawet teraz na początku roku Rosjanie mają 9 dni wolnego. I nadal dla wielu Rosjan Sylwester i Nowy Rok to największe i najhuczniej obchodzone święta.

jak Rosjanie obchodzą Sylwestra

Jak obchodzą Sylwestra Rosjanie

Ten wieczór najczęściej spędzają z rodziną i znajomymi. Wspólnie oglądają filmy, program „Gołuboj ogoniek” i czekają na przemówienie prezydenta. Na stole pojawia się szampan, królują sałatki: sałatka Olivier i sałatka rybka „seledka pod szuboj”, czyli „śledź pod pierzyną”.

W Sylwestra Rosjanie nie oglądają „Kevina…”, stawiają na swoje kino, a konkretnie na film „Ironia losu”. Ten film bawi Rosjan już od 30 lat! Komizm polega na tym, że wszystkie miasta epoki radzieckiej są do siebie podobne. I dlatego podchmielony główny bohater trafia pod dobry adres, ale w złym mieście – nie w Moskwie, lecz w Leningradzie. Mieszka tam piękna blondynka, czyli Barbara Brylska. Przybycie niespodziewanego gościa lekko wytrąca ją z równowagi, a dalej dzieje się magia sylwestrowej nocy. W 2007 roku pojawiła się druga część filmu pod tytułem „Ironia losu. Ciąg dalszy”. Akcja filmu odbywa się 30 lat później, a główne role odgrywają dzieci Żeni i Nadieżdy.

W tę wyjątkową noc przychodzi Dziadek Mróz razem ze swoją wnuczką Snieguroczką i przynoszą to, na co wszystkie dzieci czekają, czyli prezenty.

Noworoczne tradycje Rosjan

Zebrałam kilka wypowiedzi Rosjan o tym, jak świętuje się Sylwestra w Rosji.
– W naszej rodzinie jest taka tradycja, że wszyscy przygotowują sałatkę oliwie wspólnie. Całą rodziną 31 grudnia spędzamy na kuchni i kroimy warzywa. Prawdę mówiąc, zjadamy przy tym jakąś połowę dania.
– Co roku kupujemy nową bombkę. Najstarsza ma 54 lata!
– Pod choinką zazwyczaj robimy zdjęcie rodzinne. Później można zobaczyć, jak się zmieniamy, dorastamy i starzejemy się.
– Może to śmieszne, ale my rzeczywiście co roku oglądamy Ironię losu.

 

Wszystkim obecnym i przyszłym Klientom i partnerom na nadchodzący 2017 rok przesyłam życzenia kreatywnych pomysłów, rozwoju pasji i wielu nowych zleceń!