Biznes bez przeszkód. Ukraińskie firmy w Polsce

Na ulicach polskich miast coraz częściej rozbrzmiewa język ukraiński. Nic w tym dziwnego, ponieważ od kilku lat ze szczególnym uwzględnieniem 2015 i 2016 roku do Polski przyjeżdża coraz więcej Ukraińców, poszukujących tu lepszych warunków do życia. Do Polski przenosi się też coraz więcej ukraińskich firm, zwłaszcza tych związanych z branżą IT. Firmy „wolą polskie serwery”, co może mieć związek z tym, że na Ukrainie spotykane są przejęcia serwerów firm technologicznych przez funkcjonariuszy SBU.

фірма у Польщі

Warszawa i Kraków są dobrymi miejscami do prowadzenia firm technologicznych. Nie dziwi więc, że to te miasta są wybierane jako nowe siedziby ukraińskich biznesów. W Krakowie i w Warszawie istnieje prężna społeczność startupowa, istnieją centra biznesowe, odbywają się tutaj cykliczne spotkania specjalistów od IT i rynku e-commerce.

W Polsce swoją siedzibę ma firma Betegy – platforma z prognozami piłkarskimi, które powstają w oparciu o zaawansowany algorytm. Co ciekawe, system rozwija się automatycznie, w oparciu o nowe dane i wyniki. Serwis działa w języku angielskim, pracują nad nim zespoły z Warszawy i Lwowa.

przewidywanie wyników sportowych

Do Polski swój biznes przeniósł również Andrij Chwetkewycz CEO nic.ua – firmy świadczącej usługi, jakie tylko potrzebne są Twoja www, m.in. sprzedaż domen i hosting. Wśród klientów nic.ua są ukraińskie stacje telewizyjne i radiowe czy międzynarodowe korporacje Coca-Cola i Pepsi. Strona firmy działa w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

domeny i hosting

Od 2015 roku w Polsce działa projekt Danyła Tonkopija – DelFast. Na grunt polski przeniósł go Andrij Byczkowski, właściciel firmy produkującej opaski identyfikacyjne Cintapunto. DelFast łączy innowacyjny pomysł i troskę o środowisko. Jego główna idea projektu to dostarczyć klientowi zakupy ze sklepów internetowych w ciągu godziny. Koszt usługi ok.20 zł.

Z doświadczenia w realizacji dostaw wybieramy to, co najlepsze – metodę dostarczania pizzy i próbujemy taką zasadę wdrożyć w sklepach internetowych. Klient naciska przycisk „Kup”, po czym towar dostarczany jest w ciągu godziny.

Firma obecnie działa w Warszawie. Planuje rozszerzenie działalności w Berlinie, Paryżu i Rzymie.

Mnie osobiście spodobał się pomysł, który w Krakowie realizuje Dymitr Demczenko. Firma Dymitra pomaga w przeniesieniu firmy z Ukrainy do Polski i  zajmuje się relokacją pracowników. Demczence udaje się zrealizować ten zamysł, na jednym z krakowskich osiedli mieszka około 50 ukraińskich rodzin, prowadzone są także kursy z języka polskiego oraz legalizacja pobytu pracowników.

relokacja do Polski

Małżeństwo z Tarnopola wpadło na genialny pomysł założenia biura coworkingowego w Krakowie. Jak mówią, nawet programiści muszą czasem wyjść do ludzi. Stawki w biurze są konkurencyjne, można wynająć salę na warsztaty czy prezentację. Po sukcesie przedsięwzięcia myślą o kolejnym – inwestycjach w budownictwo energooszczędne. Trzymam kciuki!

biuro coworkingowe kraków

Zaprezentowałam listę najciekawszych projektów biznesowych przeniesionych do Polski. W kolejnych wpisach zastanowimy się, jakie wyzwania stoją przed właścicielami ukraińskich firm w Polsce, spróbujemy się przyjrzeć też, jak udaje się przywlec polskiego klienta.